2011 yılına kadar dayanan Suriye iç savaşı sırasında milyonlarca genç, kadın, erkek, çocuk, bebek yerlerinden edildi ve bazıları da ülkelerinde ölmemek için kaçtı. Aralarında suçlular, doktorlar, hakimler, savcılar, polisler ve daha birçok meslek ve türden insan vardı. Bazıları milyonlarca dolar değerindeki evlerini orada bıraktılar, bazıları arabalarını, bazılarını ise ailelerini. Bugün Türkiye artık Suriyeli mültecileri kaldıramaz bir hale geldi ve halk bu durumdan dolayı tepki gösteriyor. Ancak hükümet tarafından atılan son adımlara bakılırsa Suriyeli mültecilerin bir kısmının bile olsa geri ülkelerine gönderilmesi mümkün olacak ve 2 milyondan daha fazla mültecinin geri ülkelerine güvenli bölgeye gönderilmesi Türkiye için ağır bir ekonomik ağırlığı biraz olsun kaldırabilecek.

Suriyeli mülteciler sorununa çözüm bulabilmek bir yana dursun herkesin aklında olan soru işaretleri arasında ”mülteciler neden kamplarda tutulmuyor?” diye bir soru var.

Mülteciler hakkında en merak edilen konu: Suriyeliler neden kamplarda tutulmuyor?

Mültecilerin belirli bir bölümü kamplarda tutuluyor. Kampların sayısının yetersiz olması, kamplarda mültecilerin belirli kazanç elde edemiyor olması ve sürekli gözetim altında olmaları gibi sebepler dolayısı ile kamplarda durmak istemedikleri, Türkiye’de olan kamplarda mültecilerin farklı şehirlere gitme hakkı olduğu için kaçak veya yasal yollardan farklı şehirlere gittikleri biliniyor.

Mülteciler hakkında en merak edilen konu: Suriyeliler neden kamplarda tutulmuyor?

Mülteci kampları Avrupa’nın belirli bölgelerinde Türkiye’ye göre daha büyük ve daha fazla gelişmiş. Ancak Türkiye’nin kamplarda tuttuğu mülteci sayısının binlerle ifade ediliyor ve bu kamplarda Türk Kızılayı başta olmak üzere bazı kuruluşlar yardımlar yaparak, her gün gıda ve insani ihtiyaçları karşılıyor.

Mülteciler hakkında en merak edilen konu: Suriyeliler neden kamplarda tutulmuyor?

Suriyeli mültecilerin kamplarda zorla tutulması Avrupa’da mümkün olsa bile Türkiye’de mümkün olmuyor ve bunun da belirli siyasi kararlar nedeniyle olduğu belirtiliyor. Mültecilerin güvenli bölgenin açılmaya başlaması ile birlikte ülkelerine geri gönderilmeleri ve ülkelerinde yaşamlarına devam etmeleri mümkün.
Kategori: