Bazı çamaşırları yıkamak özellikle çok zordur. Çamaşır makinelerinin üzerinde yazan programlar belki ‘at ve yıka’ düşüncesine sebep olabilir ancak eklenecek deterjan, devir saati ve diğer özelliklerin kullanılması çamaşırların uzun süreli kullanımı için önemlidir.

Özellikle jean pantolonlar başta olmak üzere ipek ve yünlülerin yıkanması en zorları arasında gelir. Keten ürünler yine pamuklu kumaşlara oranla daha zor yıkanan ürünler olarak tarif edilirler. Çamaşırları yıkarken endişe ediyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalarını bu içerikte verelim.

Asla Çok Sıktırmayın

Çamaşır sayısı az ise özellikle makinenin devir sıkma saatini 1400 veya daha yüksek seviyelere ayarlamayın. Bunun yerine 1200 standart devir her zaman en iyisi olabilir. Ancak çamaşır gömlek ve benzer bir ürün ise 800 devirde sıktırma yapmak daha bile iyi olabilecektir.

Jean Pantolonları Yıkarken Dikkat

Jean pantolonlarınızı mümkün oldukça kısa sürelerde yıkayın. Bu pantolonları buzluğa koyma gibi yöntemler hijyen açısından pek doğru olmadığı gibi, bazı durumlarda yıkamak en doğru çözümdür. Jean pantolonları yıkarken çok az yumuşatıcı ekleyerek yıkama yapmak kumaşı korur. Aynı zamanda leke yoksa leke çıkarıcı deterjan yerine normal renk koruyucu deterjan kullanabilirsiniz.

Sıcaklığa Dikkat

Çamaşırlarınızı yüksek sıcaklıklarda yıkamak boyutların küçülmesine, renginin atmasına sebep olabilir. Yazlık kıyafetlerinizi eğer ki kurumuş vişne lekesi gibi lekeler yok ve gündelik kıyafetleriniz ie soğuk suda yıkayabilirsiniz. Soğuk programlar daha uzun süre yıkama yapar ancak daha az enerji kullanır. Ancak 20 ile 40 derece sıcaklıklarda gündelik kullanılabilir. Unutmayın bazı kıyafetlerin sıcak suda yıkanması gerekirken, bazılarının ise soğuk suda yıkanması önerilir.

Kumaş Türlerine Dikkat

Makineye her kıyafeti aynı anda atmayın. Maalesef Türkiye’de eskiden beri insanlar aynı kumaştan olmayan, birbiri ile bir araya gelmemesi gereken kıyafetleri çamaşır sepeti kültürünün olmaması dolayısı ile ve tasarruf düşüncesi ile aynı anda yıkar ve daha büyük zarara sebep olduklarının farkında bile olmazlar. Bunu engellemek için ipek kumaşla, gömleği aynı anda yıkamamak gerekir. Örnekler çoğaltılabilir.

Renkli Ve Beyazlar Ayrı

Bir kıyafetin üzerinde beyaz çoğunluk olsa bile renkliler ile aynı anda yıkamamak gerekir. Bunun yerine ayrı 15 dakikalık programda yıkamak en doğrusudur.
Kategori: