Aslında herkes yemek yapmanın çok keyifli olduğunu biliyor. Özellikle de bu işi sadece zevk için yapanlar bile var. Çoğu insan ise karnını doyurmak için yemek yapıyor. Kimi bu işten zevk alıyor kimi ise zoraki yapıyor. Ancak gerek severek yapılsın gerek de zoraki olarak yapılsın yemek yaparken bazen zorluklar çıkabiliyor. Bu zorluklar arasında ise yemeklerde kullanılacak olan sebzeler yer alıyor. Çünkü yemek yaparken farklı türler ile karıştırılarak yapılan sebzeleri tek tek ayıklamak ve soymak yemek yapanlara ayrıca bir zahmet veriyor. Tabi bu da çoğu yemek yapan kişinin hoşuna gitmeyen bir durum haline dönüşüyor.

Sebzeleri daha kolay bir yöntem ile soymak çoğu insanın hoşuna gitmese de yemek yaparken bu sebzeleri kullanmak gerekiyor. Bu yüzden de yemek yaparken teknik işlere de dikkat eden çoğu kişi sebzeleri daha kolay bir şekilde soymanın yöntemlerini arıyor. Sizler de bu yöntemlerle sebzeleri daha kolay soyun

kolayca-domates-soyma-yontemi

Mutfaktaki Zamanınızı En Aza İndirecek Yöntemlerden Bazıları

Asıl sayacağımız bu yöntemler özellikle mutfakta geçirilen zamanı da az da olsa indirecektir.

Çünkü bu yöntemler zaten yemek yaparken vaktin çoğunu kaçırmamıza neden oluyor. Bu yüzden de sebzeleri daha kolay bir şekilde soymak adına verilen yöntemler oldukça işinize yaracak.

Salata Kabuğu Soyma Yöntemi

Salataların ya da beğendi yemeğinin vazgeçilmezi olan patlıcanı soymak da bir o kadar dertli bir işlemdir.

Ancak patlıcanı közledikten sonra kabuklarını daha hızlı soymak için ince akan bir musluk altına koyabilirsiniz. Böylece patlıcanların kabukları daha çabuk soyulacaktır.

Sarımsak Kabuğu Soyma Yöntemi

Yemeklere ayrı bir lezzet veren bir diğer sebze olan sarımsak da aslında yemeklere katılacağı zaman soyulması uğraş isteyenler arasında yerini alır.

Sarımsağı doğrarken ise önce dişlerine ayırın daha sonra da düz bir zeminde olmak kaydıyla bıçağın yassı tarafı ile üzerine sıkıca bastırın. Böylece sarımsağın kolay bir şekilde soyulduğu ve dağıldığını göreceksiniz.

Soğan Kabuğu Soyma Yöntemi

Sarımsak gibi soğan da yemeklerin vazgeçilmez malzemeleri arasında yerini alır.

Soğanı rahatlıkla soymak için ise özellikle de göz yaşarmasını da engellemek amacıyla ince akan bir musluğun yanında soyabilirsiniz.

Domates Kabuğu Soyma Yöntemi

Domates bazen salça niyetine de kullandığı için yemeklere ayrı bir lezzet verir. Bu da yemeklerin vazgeçilmezlerinden biri haline gelir.

Yemeklere domates katarken ise bıçakla soymak zaman aldığı için mutlaka önceden sıcak su içerisinde yaklaşık 2 dakika bekletmek gerekir. Sıcak su domatesin kabuklarının rahatça soyulmasına yardımcı olur.

 
Kategori: