Türk Dermatoloji Derneği Başkanı: AIDS 5 Yılda 5 Kat Arttı

Bugün 1 Aralık Dünya AIDS Günü, tüm dünyada insanların cinsel yolla ve farklı yollar ile HIV pozitif olabildikleri biliniyor.

Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan HIV sorunlarının önüne geçmek için korunmak gerekiyor. Çokça ülkede cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek adına eğitimler veriliyor ve eğitim kurumlarında özellikle bireylerin nasıl davranması gerektiği konularında üstü kapalı olarak öneriler sunuluyor. Avrupa, ABD, Ortadoğu ve Afrika kıtası genelinde HIV son yıllarda düşük seyretse de cinsel ilişki sıklığı, partner sayısının artması gibi sebepler dolayısı ile özellikle yaz aylarında HIV virüsü bulaşan kişi sayısında rekor artışlar oluyor.

5 Yılda 5 Kat Arttı

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı: AIDS 5 Yılda 5 Kat Arttı

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, 5 yıl kadar kısa süre içerisinde AIDS olanların sayısında 5 kat artışın görüldüğünü ve Türkiye’de 21.520 kadar HIV pozitif birey olduğunu açıkladı. Bu kişilerin kendi sağlık sorunlarını saklamak zorunda kaldıklarını, ayrımcılık ve diğer çeşitli sebepler nedeniyle HIV pozitif olduklarını söylemediklerini açıkladı.

Tüm dünyada artış gösterdiği için HIV’a karşı korunmanın önemine değinen uzmanlar ise HIV pozitif bireylerin sayısının artmasını engellemenin henüz bir yolunun olmadığını ancak korunmanın ve bilinçli cinsel ilişkinin en önemli öncelik olduğunu açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kripto para birimi nedir? – Kimler kripto para yatırımı yapabilir?

Bitcoin Fiyatı 7.500 Dolara Geriledi

Süleyman Soylu’dan Adil Öksüz Açıklaması

Süleyman Soylu’dan Adil Öksüz Açıklaması