Bundan 100 yıl önce dünyanın havası bugüne göre daha kaliteli ve temiz, daha solunabilirdi. Bugün trilyonlarca dolar kazanan devletler daha fazla fabrika açtı, daha fazla insan yeryüzünde yaşamaya başladı ve bunun etkisi olarak dünyanın havası bozuldu. Fabrikalardan çıkan karbondioksit ve gazlar, petrol ve daha çok fazla sebep dünyada hava kirliliğine neden oldu.

İklim değişikliği dünyada doğal afetlerin daha fazla yaşanmasına neden oluyor ve her dakikada 13 insan iklim değişikliğine bağlı nedenlerin etkisinden hayatını kaybediyor. Bu değişiklik orman yangınları, sel baskınları, çığ düşmesi ve daha çok fazla soruna neden olarak insanları yaşamdan koparıyor.

Gezegenimizden Başka Yerimiz Yok!

BM’nin Gündeminde Olan İklim Değişikliği Nedir?

Dünya her geçen dakika daha fazla kirleniyor. Çöpler için dünyanın her bir tarafında arıtma tesislerinde çalışmalar yapılarak çöplerden arınmaya yönelik adımlar atılıyor. İklim değişikliği dünyaya her yıl daha fazla zarar veriyor ve dünyada küresel ısınma daha fazla tehdit oluşturarak orman yangınları ve kuraklığı, okyanus ve deniz sularının ısınmasını ve buna bağlı olarak sel baskınlarına neden olabiliyor.

Avrupa bu sorunu durdurmak için milyarlarca dolar harcasa da harcanan paralar yetersiz. Bu sorunun sadece parayla çözülmesi en azından kısa sürede asla mümkün olacak gibi görünmüyor.

İklim Değişikliği Sadece Öldürmüyor, Hastalıklara Neden Oluyor

BM’nin Gündeminde Olan İklim Değişikliği Nedir?

İklim değişikliği sadece öldürmekle sınırlı kalmıyor. Dünyadaki insan ve canlı yaşamını tehdit ediyor ancak koah ve benzer sağlık sorunlarının giderek daha çok insanda ve daha erken yaşlarda yaşanmasına neden olabiliyor. Teknoloji geliştikçe küresel ısınma daha fazla artıyor ve insan yaşamını tehdit eden hava sıcaklıklarının da her yıl artması daha fazla tehdit unsuru oluşturuyor.

ABD, Çin Ve Avrupa Sorumlu!

BM’nin Gündeminde Olan İklim Değişikliği Nedir?

Dünyanın üretim devi ülkesi Çin bundan ilk sırada sorumlu olarak gösteriliyor. Çin ve ABD ile beraber Avrupa ülkeleri de üretim alanında lider olduklarından dolayı iklim değişikliğine en fazla neden olan ülkeler arasındalar ve bu ülkeler arasında Almanya ve Fransa Avrupa’da en fazla göze çarpan ülkelerden.

Avrupa’da üretim giderek artarken, ABD ve Çin dünyada genel olarak bilinen en büyük fabrikalara sahip olan devler olarak tanınıyor ve adlarından söz ettirebiliyorlar. İklim değişikliği için Paris Anlaşması ABD tarafından reddedilirken, çok sayıda ülke bu konuda anlaşmaya uymaya çalışmakta ancak yine de her yıl küresel ısınma artarak dünyaya daha fazla zarar verebilecek düzeye gelmekte.

Ormanlık Alanlar Azalıyor!

BM’nin Gündeminde Olan İklim Değişikliği Nedir?

Amazon ormanları sürekli yanıyor ve çok sayıda devlet bu duruma tepki gösterse de dünyada arazi açmak için sadece Türkiye değil çok sayıda ülkede ormanlar katlediliyor. Hükümetlere karşı aktivistler eylemlerine devam ederken Türkiye’de de orman yangınları çok kez yaşanıyor ve bunlara gerekli müdahale edilmediğinden şikayetçi olunuyor. Ancak ormanlık alanların giderek azalması dünyada yaşayan hayvan ve insanlara gelecekte olumsuz olarak geri dönebilecek bir gelişme. Dünyadaki oksijenin kaynağı olan ve insan yaşamının devam etmesini sağlayan ormanların yakılması, yıkılması, yerlerine binalar inşa edilmesi dünyanın giderek hava kirliliğinin daha fazla artmasına neden oluyor.

İklim değişikliği ile mücadele için sizlerde yeni model klimaları tercih ederek dünyanın havasının korunmasını kendinizce ufak olan bu adımla koruyabilirsiniz.
Kategori: