Çemen otu, farklı bölgelerde yetiştirilebilen baklagiller familyasında yer alan bir aromatik bitki türüdür. Çemen ülkemizde Güney Avrupa ikliminden gelmiş olup Akdeniz havzası ile de uyumlu yetişen bir bitki olarak bilinmektedir.

Tıbbi tedavilerde kullanıldığı gibi alternatif tıp yöntemlerinde de tercih edilen bir bitkidir. Tüketim şekilleri kullanım amacına göre farklılık gösterse de en yaygın kullanım biçimi çay demleme olarak bilinmektedir.

Çemen otunun en yaygın kullanım alanları diyabet ve beraberinde cinsel problemler olarak bilinirken farklı kullanım durumlarında cilt tedavisi gibi alanlarda da tercih edilen bitkiler arasında yer almaktadır.

Ülkemizde çemen otu, pastırma gibi bazı besinlerin yapımında da aroma verici olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı yemeklerde ya da öğünlerde kullanılmakta olan baharat çeşitleri arasında çemen de bulunmaktadır. Çemen Nedir konusuna kısaca değindik. Şimdi detaylara geçelim.

Benlik nedir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Çemen Otunun Faydaları Nelerdir?

Çemen Nedir, Faydaları Nelerdir?

Çemen otunun faydaları, tek bir alanla kısıtlı değildir. Genellikle iyileştirici özelliğinin bulunduğu alanlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Başta jinekolojik problemler için kullanılmakta olan çemen, özellikle regl dönemi sancılarında iyileştirici etkiler sunmaktadır. Bununla birlikte rahim problemlerinde de tedavi edici etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Hormon bazlı bir destek sağlaması için emziren annelerin sütünü arttırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Astım ve benzeri solunum yolu hastalıklarının giderilmesine yönelik sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Diyabet hastaları için kan şekerini düzenleyici bir etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Gaz ve şişkinlik oluşumunu gidererek sindirim sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede zayıflamak isteyenlere de takviye olarak önerilmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıkların da önüne geçmektedir.

Çemen otunun faydaları doğru kullanım ile mümkün olmaktadır.. Hangi şekilde ve hangi ölçülerde kullanılacağı tespit edildikten sonra düzenli kullanılması halinde kısa sürede önemli faydalar sağlayabilmektedir.

Çemen otu tek başına tedavi edici bir ürün olarak kullanılamaz. Yalnızca tedavi aşamasında olan hastaların tedavi süreçlerini hızlandırmak ve tedavisini daha etkili hale getirmek için doktor önerisi ile beraber kullanılması tavsiye edilmektedir.

Çemen Otu Kullanım Şekilleri Nelerdir?

Çemen otunun kullanım şekilleri, dahilen ya da haricen kullanılması ile ilgili değişkenlik göstermektedir. Halk arasında fayda sağlanan kullanım şekilleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Çemen otu kurutularak yemeklerde baharat şeklinde kullanılabilmektedir. Bu şekilde kullanılması durumunda hem bağışıklık güçlendirici etki sunabilir hem de tedavilere destekleyici etki oluşturabilmektedir.
 • Ülkemizde pastırma yapımında kullanıldığı için pastırma ile beraber tüketilmesi de mümkün olmaktadır.
 • Tedavi amacıyla en yaygın kullanımı ise çemen otu ile çay yapılmasıdır. Çayı çoğunlukla belirli bir tedavi için günde bir bardak olacak şekilde kullanılmaktadır.

Çemen otunun kullanım şekillerinin yanı sıra kullanım miktarı da önemli olmaktadır. Günde bir bardak çayı içilmesi halinde baharat şeklinde tüketimine gerek kalmamaktadır. Günde bir defadan daha fazla kullanılması durumunda olası yan etkilerin görülmesi söz konusu olabilmektedir.

Çemen Çayı Nasıl Yapılır?

Çemen otundan çay yapımı, pek çok bitkiye benzer şekilde yapılmaktadır. Bir tutam olacak şekilde belirlenen kurutulmuş çemen otunun bir bardak su için yeterli bir ölçü olduğu bilinmektedir.

Çemen otu çayının yapımında kaynatma usul tercih edilmemektedir. Bunun yerine kaynamakta olan suya bir tutam çemen otunun atılmasının ardından ın beş ya da yirmi dakika kadar bekleme süresi bulunmaktadır.

Demlenme süresinin geçmesinin ardından çayın çok soğutulmadan içilmesi önerilmektedir. Aksi durumda istenen etkilerin alınması sağlanamamaktadır. Bununla birlikte yapılması gerekenlerden bir diğer ise günde en fazla bir fincan ölçüsünde tüketilmesidir. Daha fazla tüketim çayın etkilerini yan etkiye çevirebilmektedir.

Çemen İle İlgili Video Anlatım

Çemen Nedir konusuyla ilgili izleyebileceğiniz bilgilendirici bir videoyu sizlerle paylaşıyoruz.

Çemen Otunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Çemen otunun yan etkileri, önerilen ölçüden daha fazla kullanılması halinde ortaya çıkabilmektedir. Fakat bu yan etkiler herkeste aynı şekilde görülmeyeceği gibi alerjik reaksiyonlar da herkeste ortaya çıkmamaktadır. Olası yan etkilerden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Östrojen hormonunu destekleyen bir madde olması nedeniyle çok fazla kullanılması halinde istenmeyen davranışlar ya da durumlar oluşabilmektedir.
 • Kan sulandırıcı bir etkisi olduğu için ameliyat öncesinde çok kullanılması riskli olabilmektedir.
 • Çocuklar için olası bir yan etkisi tespit edilmese de kullanımı noktasında bir uzmana danışılması önerilmektedir.
 • Kronik hastalığı olanlar için başka bir ilaçla etkileşim sağlayacağı ön görülerek doktor gözetimi dışında kullanılmaması önerilmektedir.

Çemen otunun bu yan etkileri oldukça düşük oranlarda görülmüş olsa da herhangi bir alerji durumuyla karşılaşmamak için kullanmadan önce doktora danışılmalı ve kullanılan ölçü de bir fincan bardağını geçmeyecek şekilde olmalıdır.

Çemen Otu Besin Değerleri Nelerdir?

Çemen otu besin değerleri, baklagiller familyasından olması nedeniyle oldukça zengindir. Çemen otunun organik olarak üretilmesi durumunda içerisinde 23.55 gr karbonhidrat, 6.58 gram Protein, 11.28 gr lif bulunmaktadır.

Bu değerlerin yanı sıra vitamin yönünden de oldukça zengin olan çemen içerisinde bol miktarda A ve C vitaminlerinin yanı sıra 3.22 gr miktarınca demir bulunmaktadır. Kalsiyum, Potasyum ve Soyum yönünden de zengin olan besin oldukça önemli bir enerji kaynağı olarak bilinmektedir.

Banker ne demek, ne zaman ortaya çıktı? Detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Çemen Otu Nerelerde Yetişir?

Çemen otunun yetiştiği yerler, ülkemizde Yozgat ve Kayseri olarak bilinmektedir. Fakat dünya geneline bakıldığında Yakın Doğu ülkelerinde yetiştiği bilinmektedir. Yakın Doğu ülkeleri içerisinde çoğunlukla Lübnan ve Suriye’de yetişmektedir.

Çemen otunun dünya üzerinde yetiştiriciliğinin yapıldığı bir diğer bölge ise Güneybatı Avrupa, Hindistan ve Çin olarak bilinmektedir. Bu bölgelerin ikliminde de verimli bir şekilde yetişmesi mümkün olmaktadır.

Tüm bu bölgelerin içerisinde yetişmesine rağmen en çok kullanılan bölgeler ise Hindistan ve Mısır gibi ülkeler olmaktadır. Bu ülkelerin mutfaklarının yerel lezzetleri arasında Çemen bulunurken ülkemizde pastırmanın içerisinde kullanıldığı için en çok Kayseri de talep görmektedir.

Çemen Otunun Özellikleri Nelerdir?

Çemen Nedir, Faydaları Nelerdir?

Çemen otunun özellikleri, yetiştiği alana göre farklılık göstermektedir. Örneğin bazı ülkelerde mutfak alanında tercih edilirken bazı ülkelerde ise doğrudan tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

Çemen otunun yetiştiriciliğinin yapılması sürecinde ıspanak bitkinse benzer bir şekli bulunmaktadır. Bu şekilde toplanarak bitki halinde tüketilmesi gibi aynı zamanda kurutulduktan sonra da baharat gibi tüketildiği bilinmektedir.

Çemen otu içerisinde kırktan daha fazla madde çeşidi bulunması nedeniyle keskin bir kokusu olduğu bilinmektedir. Bu kokusu nedeniyle de aromatik bitkiler arasında gösterilen bir bitki çeşidi olarak bilinmektedir.

Çemen Otunun Zayıflamaya Etkisi Var Mıdır?

Çemen otunun zayıflama üzerindeki etkisi, sindirim sistemini hızlandırması nedeniyle olmaktadır. Zayıflamak için doğrudan kullanımı yanı sıra diyet programlarına takviye olarak da kullanılabilmektedir.

Zayıflamak için çemen otunu tüketmek isteyenlerin doğrudan baharat olarak tüketmeleri ya da çay demleyerek günde bir bardak olacak şekilde tüketmeleri mümkün olmaktadır. Baharat olarak tüketilmesi halinde tok tutan bir etkisi olmakla birlikte çay olarak tüketimi sayesinde de sindirim sisteminin hızlı bir şekilde çalışması sağlanacaktır.

Çemen ile zayıflamak için bu bitki özelinde herhangi bir alerji durumunun olmadığı tespit edilmesi gerekmektedir. Bazı bünyelerde çemen otunun istenmeyen etkiler oluşturduğu gözlemlenmektedir. Fakat bu ihtimal çok düşük bir kitlede görülmesi nedeniyle kişisel farklılıklara bağlı olduğu düşünülmektedir.

Çemen otu kullanarak zayıflayacak kişilerin öncelikle gerekli tahlillerini yapmaları önerilmektedir. Bununla birlikte doktor tarafından herhangi bir problem olmadığı ifade edilmesi üzerine gerekli miktarlarda kullanımı uygundur.

Valf nedir? Hakkında bilgiler yazımızdadır.

Çemen Nedir konusuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz!
Kategori: