8 milyar insanın bir kısmı zalim ve acımasız, bir kısmı eşit duygular ile hareket ediyor. İnsanların iyi, kötü ya da nasıl olduklarını dış görünüşlerinden az çok anlamak mümkün olsa bile çoğu zaman bu maalesef ki asla mümkün olamıyor. Hindistan Kerela’da yaşanan bir olay yürekleri acıtırken, aynı zamanda düşündürttü.

15 aylık hamile olduğu düşünülen bir fil, ormanda yemek bulamadığı için insanların olduğu bir alana daldı ve burada nasıl olduğu bilinmeyen bir şekilde içerisinde havai fişekler ile dolu ananas yediği öğrenildi. Havai fişeklerin filin ağzında bir anda patladığı ve çok büyük acılar çektiği öğrenilirken, filin günler boyunca acı içerisinde kaldığı öğrenildi. Olayla ilgili olarak Çevre Bakanı Prakash Javadekar, hükümetinin bu konuyu not ettiğini ve üzerinde çalıştıklarını iddia etti ancak henüz resmî bir tutuklama olmadığına değindi.

3 şüpheli üzerinde durduklarını ve 2 tanesinin sorgulandığına değinen Çevre Bakanı Prakash Javadekar, bu konudan dolayı hükümetinin gerekli adımları atacak olduğunu iddia etse bile Hint vatandaşlarının açıklamalarının hükümet için yeterli olmayacağı düşünülüyordu. Ülkeyi yönlendiren işadamlarından bir tanesi olduğu belirtilen Tata Sons’un başkanı ve Hindistan’ın önde gelen işadamlarından Ratan Tata “adaletin hakim olması gerektiğini” ifade etti.

Hükümeti ancak harekete geçirebilecek ve gerçek bir adalet sağlatabilecek olduğuna inanılan bu zengin işadamının hesabından bu açıklamayı yapmasının Modi hükümetinin olayla ilgili daha hızlı hareket etmesine sebep olacağı iddia edildi.

Aynı zamanda yetkililer, filin özellikle domuzları korkutmak için konulan bazı maddeleri yemiş olabileceğini veya içerisinde havai fişekler olan ananası domuzlar için bölgeye koyan birisinin olabileceğini ve filin yanlışlık sonucunda bunu yemiş olabileceğine değindi.

Yetkililer ayrıca filin acı içerisinde kaldığı günler boyunca şehirden geçtiğini ancak tek bir insana veya çevreye bile zarar vermediğini, en son kendisini su dolu bir nehire atarak acısını az da olsa hafifletmiş olacağına inandıklarını doğruladı. Olayla ilgili ülkede Modi hükümetinin bu durumun ardında bir suç olup olmadığını araştıracak olduğu doğrulanırken, BBC ve diğer medya kuruluşlarının olayı ülkede yakından izledikleri belirtildi. Hindistan’da 10.000’den fazla fil olduğu ve bunların 2.500 tanesinin sirk ve benzer yerlerde kapalı tutuldukları biliniyor.
Kategori:

Etiketler: