İletişim Başkanlığı’nın kısa süre içerisinde onaya sunacak olduğu, kısa süre içerisinde de aktif edilmesi beklenen yeni sosyal medya yasası ile ilgili her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkıyor. İddialara göre İletişim Başkanlığı sosyal medya düzenlemesinde özellikle de yasal olarak yapılacak bu düzenlemeler sayesinde kısa süre içerisinde sosyal medya devleri ile görüşmelerin hızlandırılması, buna uygun olarak Türkiye’de ikamet edip etmeyecek oldukları gibi soru işaretlerine yanıt bulunması bekleniyor.

Türkiye’nin sosyal medya düzenlemelerinde ilk olarak olarak ABD örneğine dikkat ettiği iddia edilirken, ABD örneğinde sosyal medya sitelerinin kullanıcıların paylaştıkları içeriklerinden sorumlu tutuldukları, Fransa örneğinde ise İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medyaya her türlü tedbiri alma kararının elinde bulundurulduğu belirtiliyor.

Fransa modelinin özellikle Türkiye’de uygulanmasının bazı soru işaretlerine sebep olabileceği, bunun yerine ABD modelinde olduğu gibi sosyal medya siteleri ile daha kısa süre içerisinde iletişime geçmenin mümkün olduğu modelin uygulanmasına daha sıcak bakıldığı iddia edilmekte.

Kesin olarak düzenlemelerin devreye girip girmeyecek olduğu konusunda soru işaretleri bulunurken, özellikle de Fransa modeli uygulanırsa sosyal medyaya sık sık müdahale edilmesi endişesinin soru işaretlerine neden olabileceği ve sosyal medya sitelerinin buna izin vermeyerek Türkiye’de yasaklanmaya gidebileceği bile iddia edilmekte. Ancak kesin sonuçlar ve detaylar İletişim Başkanlığı tarafından açıklanana kadar bir şey söylemek mümkün olamayacak.
Kategori: