Meksika’da son dönemde uyuşturucu kartelleri sürekli olarak ülke içerisinde yaşanan olaylara adlarının karışmasına rağmen polis ve güvenlik güçlerinin müdahale etmemesi ve diğer sebepler dolayısı ile ciddi bir tehdit oluşturuyorlar. Bu konuda ülke yönetimi de Meksikalıları uyarırken, uyuşturucu kartellerine özellikle sokaklarda eylem yapmamaları için bazı tavizler bile vermeye başlamış durumda olduğu iddia ediliyor. Ülkede yaşanan güvensizlik ortamı başta ABD olmak üzere bölgede yaşayan ve Meksika’ya gitmek isteyen kimseleri yakından etkiledi. Meksika seyahati olan ve daha önceki aylardan ziyaretleri ile ilgili ayarlamaları yapan çok sayıda insan ülkeye girdiklerinden itibaren güvende olup olmayacakları konusunda soru işaretlerine yanıt arıyorlar.

Meksika vatandaşlarıda internet üzerinden başta sosyal medya olmak üzere ülkede son durumu sürekli olarak yazıyor ve çiziyorlar. Ülkenin geleceğinden endişe edenler olduğu kadar bu tür olayların Meksika için normal olduğunu düşünenlerde var ve giderek bu konuda sosyal medyada daha fazla gönderi paylaşılıyor.

Meksika güvenli olmayabilir!

Meksika bu dönemde yani Kasım 2019’da pek fazla güvenli olmayabilir. Ülkede yaşayanlar bile ülkenin genel güvenliğinden endişe ederken, bir takım gruplar hala bazı sokakları esir almaya devam ediyor. Çok sayıda insanın uyuşturucu çeteleri tarafından öldürüldüğü ülkede bu dönemde ölü sayısının artış göstermesinden endişe ediliyor. Hükümetin diğer devletler tarafından uyarıldığı ve bu sebeple Meksika yönetiminin nasıl karar vereceği konusunun da hala bir soru işareti olmaya devam ettiği belirtiliyor. Meksika yönetiminin ülkede güvenliği sağlayabilmek için güç kullanmasının bile yeterli olmadığını düşünenler, yeni bir seçim yapılmasını ve seçimlerde mevcut hükümetin olmaması gerektiğini belirtiyor.

Güvenli değil!

ABD başta olmak üzere birçok ülkede Meksika’ya gidilmesi konusunda vatandaşlarını engellemiyor ancak dikkatli olmaları ve özellikle çetelere bulaşmaması gerektiği konusunda vatandaşlarını uyarmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 26 farklı cesedin parçalanmış bir şekilde bulunduğu ülkede bu tür olayların arkasında devletin içerisinde bile yer alan güvenlik güçlerine yakın çetelerin olduğu iddia ediliyor. Meksika’ya ziyaret için bu dönem yerine gelecek aylar tercih edilebilir ve bu dönemde ülkede yaşanan bu güvensizlik ortamının son bulması beklenebilir. Aksi durumda olası tehditlerden etkilenmek ve ciddi sorunlar yaşamak mümkün olabileceği gibi, can ve mal güvenliği yaşamak ülkede bugünlerde standart bir rutin haline gelmiş düzeyde.

Meksika güvenlik güçlerinin bile zaman zaman size yardımcı olamayabilecek olduğunu bilerek ülkeye ziyaret kararı vermeniz önemlidir. Ülkede özellikle merkez dışında olan bölgelere gitmek isterseniz yerel halktan destek almak ve yerel halkın uyarılarını dikkate almanız önemli olup, devlet yetkililerinin uyarılarını da dikkatle dinlemek ve bunlara uymak gerekiyor. Aksi halde ciddi problemler yaşama riskiniz daha fazla artabileceği için Meksika sizin için bu dönemde pek de güvenilir bir ülke olmayabilir. Birçok devlet yetkilisi bile son dönemde yaşanan olaylar sonrasında sessiz kalmaya devam ediyor.
Kategori: