ABD’de rekor seviyede ilerlemeye devam eden corona virüsü salgını Türkiye’de de hızla yükseliyor. Rakamlar günlük 24.000 test nedeniyle çok agresif olarak artmazken, günlük 100.000 test yapılması durumunda çok sayıda coronavirüs vakası artışı olacağı biliniyor.

24.000 testten 4.000 kişinin pozitif vaka çıkması ve daha binlerce hastanın evlerde coronavirüs pozitif olduğundan habersiz olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’ye yönelik WHO‘dan yapılan açıklamalarda vakaların gelecek haftalarda çok fazla artabileceği uyarısı yapılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise krize karşı önlemler almaya devam ettiklerini açıklamıştı.

Ancak bu dönemde tüm dünyanın aklında ortak bir soru var: virüsler dünyanın sonunu getirebilir mi?

Virüsler giderek daha fazla artıyor!Bakteriler Ve Virüsler Arasındaki Fark Nedir?

İnsanlık bir süredir devam eden salgına karşı her geçen gün yeni tip mutasyona uğramış virüsler ile karşı karşıya kalıyor. Bugün devam eden coronavirüs salgını bitmeden hemen daha kötü bir salgın virüs hastalığı ortaya çıkabileceği gibi, bundan 100 yıl sonraya kadar başka bir salgın virüs çıkmaması da mümkün.

Ancak virüslerin insanlığın sonunu getirmesi de mümkün. Bugün coronavirüs eğer ki mutasyona uğrar ve öldürücülük oranı çok daha büyük bir hızla artarsa bazı uzmanlara göre insanlık büyük ölüm vakaları ile karşı karşıya kalabilir.

Bugün öldürücülük oranı düşük olmasına rağmen gelecek birkaç hafta içerisinde öldürücülük oranının yükselmesi mümkün olan coronavirüs endişe verici bir sağlık sorunu.

İnsanlığı yok edebilecek kadar büyük bir tehdit

Coronavirüs gibi virüsler bugün için insanlığın büyük bölümünü etkileyebilecek, ancak aynı seyirde devam ederse insanlığı yok etmesi mümkün olmayan salgınlar arasında yer alıyor. İspanyol gribi gibi salgınlar ise insanlığı yok etme tehdidi içeren daha büyük salgınlar olarak gösteriliyor.

Ancak bugün veya gelecekte her an insanlığın büyük problemler ile karşı karşıya kalması ve sağlık sorunları yaşaması mümkün olabileceği gibi, özellikle de virüslerin insanlığı yok etmesine sıcak bakılıyor. Uzmanlara göre, virüsler insan sağlığını çok derinden ve çok yakından etkileyebilecek, gözle görülmeyen ve tedavileri veya önlenmeleri çoğu zaman için insan gücü ile mümkün olamayabilecek kritik düzeyli salgınlar olarak gösteriliyor.
Etiketler:

,