Giderek daha çok insanın etkilendiği Wuhan salgını veya Corona virüsü (Korona virüs) ile ilgili olarak Çin ve diğer birçok ülke aktif olarak çalışmaları sürdürüyor. Çalışmalar henüz koronavirüsün kesin tedavisinin bulunmadığını gösteriyor olmasına rağmen, çok sayıda insan karantina altına alındı. Wuhan’da yaşayanların çıkışı veya kente girişler yasaklanırken, Çin 11 milyon insanın karantina altında tutulmaya devam ettiğini açıkladı.

Wuhan’da yaşayan kimsenin dışarı çıkmasına izin verilmezken, kentin çıkış bölgelerinde ise polis ekipleri ve sağlık ekiplerinin bulunduğu iddia edildi. Çin’in kentten çıkışları nasıl yasakladığı ve kaçak çıkışların olup olmadığı konusunda sorular ise son dönemde merak konusu olmuş durumda.

17 insan öldü, 500’den fazla insan etkilendiWuhan Virüsü Hakkında Bugüne Kadar Bilinenler

Bugüne kadar virüsün kısa süre içerisinde ortaya çıkmasını takiben 17 insan öldü, 500 insan ise virüsten etkilendi. Salgın virüs ile ilgili olarak ilk olarak bir yarasa çorbasından bir Wuhanlı Çinliye geçtiği, daha sonrasında ise insandan insana bulaştığı iddia ediliyor. İlk bulaşan kişinin henüz bulunamadığı ancak Wuhan’da yaşadığı tahmin ediliyor.

Virüs bugün Singapur, Tayland, ABD ve daha birçok farklı ülkede kendisini gösterdi. Bu virüsün bu ülkelere Çinli turistlerin gitmesi ile birlikte bulaştığı öğrenildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) salgınla ilgili ulusal eylem veya kriz ilan etmedi. Ancak konu ile ilgili olarak WHO yetkilileri tarafından çalışmaların sürdürüldüğü ve kısa süre içerisinde yeni bir açıklama yapılacağı tahmin ediliyor. Wuhan Virüsü Hakkında Bugüne Kadar Bilinenler

Çok sayıda insanı kısa süre içerisinde etkileyen Wuhan virüsü ile ilgili olarak Çin Halk Sağlığı Bakanlığı bünyesinden birçok uzman ise 7 gün 24 saat boyunca çalışmalara devam ettiklerini duyurdu.

Rusya Federasyonu ise ilgili bakanlıklar bünyesinde hastalığa karşı aşı geliştirilmeye çalıştıklarını, ancak henüz bulamadıklarını ifade etti. Açıklamada Çin’den gelen yolcuların daha fazla taranacak olduğu, daha fazla karantina uygulanacağı açıklandı.

Durdurulamaz bir salgın mı?Wuhan Virüsü Hakkında Bugüne Kadar Bilinenler

Bu salgının tüm insan ırkını yok edip edemeyecek olduğu hakkında net bir bilgi yok. Ancak Atlanta’da bulunan Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDCD) tarafından henüz ulusal bir salgın ilan edilmemesi, kriz olduğuna dair bir açıklama yapılmamış olması ise salgının henüz kritik düzeyde olmadığını gösteriyor. Kuş ve domuz gribi gibi salgınlara oranla Wuhan virüsü henüz daha tehdit seviyesi düşük bir virüs olarak biliniyor.

Wuhan virüsünün sadece Çin’de olmadığı, tüm dünyaya yayılmaya başladığı biliniyor.

Corona Virüsü Nasıl bulaşır?

Wuhan virüsü nasıl bulaşır? Bu sorunun yanıtı kesin olarak bilinmiyor olsa bile hava yoluyla, insanların aynı ortamda bulunması (enfekte olmuş kişi ile aynı ortamda bulunmak), salgının ayrıca yarasa çorbası gibi çorbalardan bulaşabiliyor olacağı bu nedenle Çin vatandaşlarının fare, yarasa gibi hayvanları bir süre boyunca tüketmemesi öneriliyor. Maalesef Çin’de yarasa ve fare gibi hayvanlar çiğ veya pişmiş bir şekilde tüketiliyor.

*Virüsle ilgili kesin olarak bilgiler bulunmadığından aşı veya kesin tedavi yöntemi bulunmuyor.

 

https://www.instagram.com/p/B7q3uMKhb8o/
Kategori: