Amerikan Yönetiminin Yüzyılın Anlaşması Planına AB’den Çok Sert Tepki

Washington, DC’de imzalanan ve onaylanan Yüzyılın Anlaşması planına AB’den beklenmedik çok sert tepki geldi.

Washington, DC yönetimi ve Tel Aviv yönetimi ortaklığında imzalanan Yüzyılın Anlaşması yürürlüğe girdi. 80 sayfadan oluştuğu açıklanan anlaşmanın henüz kesin detayları ortaya çıkmazken, birçok önemli detay öğrenilmiş durumda. ABD merkezli siyasetçiler plana destek verirken, Avrupa ülkeleri ise bu konuda sessiz kalmayı tercih etti.

Fransa’dan yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Macron’un bu konuda 2 taraflı çözüme destek verdiği ve anlaşmanın iki tarafın kabul etmesi halinde yürürlüğe girebileceği açıklaması yapıldı. Almanya Federal Cumhuriyeti ise bu konuda pek fazla gündeme girecek açıklamalarda bulunmadı.

AB üst düzey yetkilisi ateş püskürdü

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Trump’ın teklifi uluslararası ölçekte anlaşılmış parametreleri yıkıyor. Bu adımlar ilhaka gitme anlamı taşıyor ve tartışmasız geçemez” dedi.

AB tarafından ABD’nin kararına tepki gösterilmesine rağmen savunma ve ekonomi anlamında ABD’ye bağlı olan AB’nin olası bir durumda ABD’nin teklifine destek vermese bile karşı hamle yapamayacağı, olası bir karşı hamle durumunda Başkan Trump yönetiminin AB’ye karşı ekonomik yeni yaptırımları devreye sokabileceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sigaralar Söndürüldükten Sonra Bile Kimyasal Emisyonlar Üretiyor

Sigaralar Söndürüldükten Sonra Bile Kimyasal Emisyonlar Üretiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Corona Virüsünden Nasıl Korunduğunu Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Corona Virüsünden Nasıl Korunduğunu Açıkladı