ABD’de yarın başkanlık seçimi kampanyaları başlayacak ve Donald Trump başkan olarak sahaya inecek. Üst düzey güvenlik önlemleri alınacak olan bu kampanyalar bu sene çok daha büyük güvenlik önlemleri ve daha az insan ile gerçekleşecek. Ancak corona virüsüne rağmen kampanyalar mecburen devam edecek ve Başkan Donald Trump seçmenlerini selamlayacak, onlara konuşacak ve onlara 2. dönemde başkan olursa neler yapacaklarını ve nelerle karşı karşıya kalacaklarını anlatacak.

Bir diğer rakip aday olması öngörülen Joe Biden ise kampanyasına ne zaman başlayacak henüz kesin değil. Ancak Biden ve Donald Trump arasında sloganlar havada uçuşacak, her iki rakip birbirlerinin önüne geçmek için yapabilecekleri ve yapamayacakları vaatler ile halkın önüne gidecekler.

Amerikan halkı ise 3 Kasım 2020 tarihinde kesin bir karar verecek ve 2 adaydan bir tanesini seçerek seçimlerde bir adayı başkan yapacak, ya da başkanlığa aynen devam etmesi yönünde adım atacaklar.

Donald Trump Kalır Mı?

Donald Trump ile ilgili bazı soru işaretleri yok değil. Bu dönemde özellikle de Trump yönetiminin corona virüsü dolayısı ile bozulan ekonomi ve siyahi eylemler sırasında tepki çeken adımlar atarak halkın ve hatta kendi azılı seçmenlerinin bile tepkisini çektiği apaçık bir şekilde görülmekte.

Bunun sonuçlarının seçim sürecinde nasıl olabileceği, Donald Trump’ın 2. dönemde göreve devam edip etmeyeceğini belirleyecek bir unsur olup olmayacağı merak konusu.

Ancak kısa vadede bakılacak olursa Donald Trump’ın başkan olarak kalması, eğer ki ekonomi birkaç ay içerisinde daha iyi seviyeye gelirse mümkün olabilcek olduğu yönünde.

Daha Sert Yönetim Bizi Karşılayacak

2. dönemde eğer ki Başkan Donald Trump görevine devam ederse bu durumda tüm Amerikan halkı daha büyük bir refaha kavuşabilir. Ancak bunun diğer ülkelere, özellikle Çin ve ABD düşmanı olan ülkelere etkisinin çok daha kötü olacağına kesin bakılıyor. Zira Trump yönetimi her yönetimde olduğu gibi 2. dönemde çok daha güçlü kararlar alacak ve daha sert adımlar atacak.

Özellikle Pekin yönetimine ve Moskova yönetimine karşı, aynı zamanda Pyongyang ile Tahran rejimine karşı askeri ve diğer yaptırımlar ve ambargoları devreye sokması mümkün görülenlerden bir tanesi olacak. Bu durum tüm dünyayı etkileyeceği için yatırımcılarında bu dönemde bununla ilgili dikkatli kararlar vermeye çalıştıklarının altı çizilmekte.

Kategori: