Drift bir sürüş tekniğidir. Bu teknik ilk olarak 90’lı yılların başında keşfedilmiştir. Japonya’nın virajlı ve dağlık alanlarında ortaya çıkmıştır. Fiziksel açıdan drift aracın virajı dönme esnasında oluşan merkez kaç kuvvetine direnemeyip arka kısmının kopması prensibine dayalıdır. Drift kelimesi Türkçe kaynaklarda yanlama olarak da adlandırılmaktadır. Ancak daha çok drift kelimesi tercih edilmektedir. Görsel bir harekettir ancak motor sporlarında istenmeyen bir hareket olarak karşımıza çıkar. Drift yapan aracın aktarma organları zarar görür. Ayrıca araç lastikleri yıpranır. Bu durum aracın yol tutuşunu olumsuz yönde etkileyecektir.

Drift yapan aracın tur süresi düşecektir. Eğer bir araç drift yapmak istiyorsa jantların en az 17 inç olması gerekir. Ayrıca lastik yanakları ince olmalıdır. Aksi halde drift sırasında lastikler çıkabilir. Drift ne demek kısaca değindik. Şimdi sıra detaylarda.

Bir Aracın Drift Yapması için Gereklilikler Nelerdir?

Drift Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Drift yapma gereklilikleri vardır ve olmazsa olmazlar yerine getirilmediği sürece drift yapılması sakıncalıdır. Aracın drift yapması için mutlaka itişli olması gerekir. Araç motoru güçlü olmalıdır. Motorda tork artırıcı düzenlemeler yapılabilir. Ancak bu sayede viraj çıkışlarında gerekli güç oluşmuş olur. Araçta kilitli diferansiyel olduğundan drift esnasında arka bölüm koğtuğu zaman hız dengelenir. Yani aracı kontrol etmek daha kolay olur. Bu özelliklere sahip bir araç varsa, drift yaparken zorlanmayacaktır diyebiliriz.

Ayrıca en iyi ses yükseltme programları bilgilerine bakabilirsiniz.

Drift Yarışlarında Çizgiyi Önce Kimin Geçtiği Önemli mi?

Drift yarışlarında çizgiyi ilk kimin geçtiğinin bir önemi yoktur. Drift yarışında araçların drift box isimli bir aygıtı bulunur. Bu aygıt, aracın drift yaptığı zaman hızını, g kuvvetini, yolla yaptığı açıyı vb. bilgileri verir. Yani araç drift yaptığı zaman zaten elde oldukça detaylı veriler bulunuyor. Puanlama sisteminde aygıtın ortaya koyduğu birimler hesaplanıyor. Araçlar drift yapmak için farklı teknikler arasından seçim yapabiliyorlar. El freni ile drift yapmak, weight transfer sliding en çok tercih edilen drift türleri arasında yer alıyor.

En İyi Drift Yapma Arabaları Nelerdir?

Drift yapma arabaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Toyota Supra,
 • Nissan 3702,
 • Toyota Levin,
 • Nissan Silvia S15,
 • Subaru Impreza GD,
 • Nissan Skyline R34,
 • Mazda RX 7 FD3S.

Bu arabaların tümü driftin çıktığı yer olan Japon arabaları olduğu dikkatinizi çekmiştir.

El Freni ile Yanlama Tekniği Nedir?

El freni ile yanlama tekniği en bodoslama teknik olarak da bilinmektedir. Viraja giren araç bu sırada debriyaja sonra kadar basar. Araç burnu viraj içine yönlendirilirken el freni çekilir ve arka koptuğu zaman gaza yüklenilir. Arkadan kopan aracı direksiyonu tam ters yöne kırarak toplamak temel prensipler arasında yer alır. El freni ile yanlama tekniğinin orijinal ismi Handbrake drift olarak adlandırılmaktadır. Bu teknikle çok şık driftler yapılabilir.

Ağırlık Transferi ile Yanlama Tekniği Nedir?

Ağırlık transferi ile yanlama tekniği sırasında viraja girerken vites küçültülür. Aracın burnu viraj içine doğru çevrildiği zamanda debriyaj hızlıca bırakılmaktadır. Daha sonra hemen ardından tekrar gaza basılır. Arkası kopan araç hızlı ve şık bir yanlama yapmış olur. Debriyajdan birden ayak çekildiği zaman, araç yavaşlar ve fren etkisi olur. Bu durum ağırlı merkezinin ön tarafa kaymasına ve arka tekerlekler üzerinde yükün azalmasına neden olur. Vites küçültmeden arka taraf motor atikliğine yenik düşer. Kusursuz bir yanlama elde edilir.

Drift Yarışlarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Drift yarışlarında dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Önde giden araç takip eden araçla mesafeyi açmak için dikkatli olmalıdır.
 • Önce giden aracı etkilemeden drift yapılması gerekir. Önde giden aracı geçerek drift yapılmalıdır. Eğer önde giden araç drift yapılarak geçilmişse, yarışmacı otomatik olarak elinecektir.
 • Spin atan yarışmacı, rakibine spin atmadığı sürece yarışı kayıp edecektir.
 • Arkada giden araç, drift yapan araçla mesafeyi çok yakın tutmamalıdır.

Drift Yarışlarında Galip Gelen Yarışmacı Nasıl Belirlenir?

Drift yarışlarında galip gelen yarışmacı belirlenirken jüri üyeleri belli başlı kriterlere dikkat eder. Dikkat edilen kriterlerden en önemlileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hız,
 • Kayma açısı,
 • Görsellik,
 • Parkur çizgisi.

Hız viraja giriş hızını tanımlar. Yüksek hız her zaman daha iyidir. Kayma açısı aracın kayarak gittiği yönle, aracın burnunu gösterdiği yön arasında yer alan açı olarak tanımlanabilir. Görsellik içinde farklı etmenler yer alır. Duman miktarı, duvar ve bariyer gibi pisti belirleyen sınırlar, kesme noktaları, seyircilerin verdiği tepkiler bile görsellik içinde yer alır. Parkur çizgisi takip edilmesi gereken ve önceden jüri üyeleri tarafından belirlenmiş çizgi anlamına gelir.

Drift İle İlgili Video Anlatımı

Drift Ne Demek konusuyla ilgili bilgilendirici bu videoyu da izleyebilirsiniz.

Drift Yarışları Nasıl Yapılır?

Drift yarışları için sıralama seansları ve final eşleşmeleri şeklinde yapılır. Yarışa katılan yarışmaların önceden belirlenmiş yarış çizgisini takip ederler. Belli kriterlere göre sıralama yapılır ve final eşleşmeleri olur. Buna göre 1 e 16, 2’ye 15 gibi farklı şekillerde eşleşmeler yapılır. Eşleşmelerde 2 çıkış yapılır. Eşitlik olursa 2 çıkış daha yapılması gerekebilir. Çıkışlarda bir aracın önde diğer aracın arkada olması halinde eşitlik vardır ve tek çıkış yapılmaz. Eşleşmelerde yukarıda sayılan kriterler göz önünde bulundurularak final eşleşmesi yapılır. Yarışlarda kullanılan drift araçları arkadan itişli olur. Bastırma güçleri ise düşüktür. Drift yarışlarının güvenli olması için çeşitli ekipmanların kullanılması gerekir.

Drift Yarışlarında Kullanılan Güvenlik Ekipmanları Nelerdir?

Drift yarışlarında kullanılan güvenlik ekipmanları eksiksiz tamamlanmalıdır. En çok kullanılan güvenlik ekipmanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kasket,
 • Yarış tulumu,
 • Emniyet kemeri (Genellikle 4 noktadan sabitlenmiştir.),
 • Motor sporlarının tümünde kullanılan roll bar,
 • Sabitlenmiş yangın söndürücü kullanılmaktadır.

Arkadan ya da 4 tekerlekten kaymayla viraj girişi ve çıkışı kontrollü şekilde yapımaktadır. Bir arabanın arkadan kayma açısı, önden kayma açısında fazla olduğu zaman drift gerçekleşmektedir. Drift gerçekleştiği sırada ön tekerlekler virajın zıt yönünü göstermektedir.

Hemogram nedir, testi nasıl yapılır? Detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Drift Yarışlarında Puanlama Nasıl Yapılır?

Drift Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Drift yarışlarında puanlama yaparken belli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Her ne kadar ülkemizde drift yarışları yaygınlaşmış olmasa da, dünya genelinde bu yarışları takip eden kişilerin sayısı oldukça fazladır. Yarışlarda sistematik ve gelişmiş puanlama sistemleri kullanılmaktadır. Drift yapan aracın çizgiyi geçmesi, puanlama üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Puanlama yapılması için dirft box isminde bu cihaz kullanılmaktadır. Bu aygıt her bir araca takılır ve gelişmiş verilerin elde edilmesini sağlar. G kuvveti, hız ve açı bilgilerinin ortalaması alınır. Bu ortalamaların hesaplanmasıyla skor elde edilir. En yüksek skoru elde eden kişi driftin galibi olur.

Trafikte Drift Atmak Suç mudur?

Trafikte drift atmak suçtur. Son zamanlarda trafik cezalarındaki artış dikkat çekiyor. Drift yapan kişilere 5 bin ile 10 bin TL arasında para cezası uygulanıyor. Sürücü belgesi ise 60 gün süre ile alınabiliyor. Eğer psiko teknik değerlendirme sonrasında sürücü olmaya herhangi bir engel bulunursa kişinin sürücü belgesi iade edilebilir. Ancak 60 gün süreyle araç ehliyeti men edilmektedir. Drift trafikte atılmamalıdır. Bu durum herkesin can ve mal güvenliğinin tehlikeye girmesine neden olur.

Sosyal medya uygulamaları hakkında detayları da inceleyebilirsiniz.

Drift ne demek konusuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.
Kategori: