ABD’li senatör Lindsey Graham Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’yi tehdit etti. Türkiye’nin bugüne kadar uygulanan yaptırımların en ağırları ve en büyükleri karşılaşacak olduğunu, Kürtlere karşı hareketinden dolayı pişman olacak olduğunu savunan ABD’li senatör Lindsey Graham, bu konuda kendilerine ABD Başkanı Donald Trump tarafından verilen desteğin son derece büyük bir öneme sahip olduğunu Twitter’dan açıkladı.

Son Barış Pınarı Harekatı Türkiye’ye yönelik olarak birçok yaptırım tehdidini beraberinde getirdi ve Türkiye’ye askeri olarak ürünlerin ihracatını durduran ülkelerin sayısında artışlar görüldü. Türkiye’nin dışarıya bağlı olarak alması gereken F-16 ve diğer savaş uçaklarının desteklediği mühimmatları alamaması durumunda harekata devam edememesi bir yana, savunma anlamında büyük sorunlar ile karşı karşıya kalacağı, Rusya ve diğerleri tarafından satış olsa bile bu savaş jetlerinin bu mühimmatı desteklemediği için ekonomik ve savunma alanında birçok sorunlar ile karşı karşıya kalması mümkün.

”İran’a Uygulandığından Beri En Felç Edici Yaptırımlar”

ABD’li senatör Graham Ve Fransa’dan Türkiye’ye ”Ekonomik Tehdit”

ABD’li senatör Lindsey Graham, bugüne kadar ABD’nin en felç edici yaptırımlarından birkaç tanesini İran’a uyguladıklarını, şimdi ise bunun daha kötüsünün Türkiye’ye özel olarak uygulanacak olduğunu açıkladı. Bu konuda

“Türkiye’nin Suriyeli Kürtlere yönelik zalim saldırısı için hesap verme günü yaklaşıyor. Kongre’de İran yaptırımlarından bu yana en ciddi etkiyi yaratacak yaptırımların uygulanması için Başkan’la birlikte yapılan çalışmalara liderlik ediyorum” diye konuşan senatör, Türkiye ekonomisini felç edebileceklerini tekrarladı.

Başkan Trump’ın Desteği

ABD’li senatör Graham Ve Fransa’dan Türkiye’ye ”Ekonomik Tehdit”

ABD’li senatör Lindsey Graham, kongre ve diğer üst düzey siyasilerin kendilerine destek vermeye devam ettiklerini, kendisinin Türkiye’ye uygulanması beklenen yaptırımlar konusunda kongrede başkanlık yaptığını açıkladı. Başkanın ise kendilerine verdiği desteğin çok önemli olduğunu şu açıklamasıyla belli etti:

“Az önce Başkan Trump’la konuştum. Türkiye’nin Suriye’deki saldırganlığını felç edici ekonomik yaptırımlarla durdurmak için Kongre’yle birlikte çalışma kararını takdir ediyorum. Trump’ın bu kararı Türkiye için oyun değiştirici olacak. IŞİD’in yeniden bir araya gelmesini ve İran’ın yükselişini önlemek için katliamı durdurmamız ve Suriye’nin kuzeydoğusunu istikrara kavuşturmamız şart.”

Müttefikler Hakkında Açıklama

ABD’li senatör Graham Ve Fransa’dan Türkiye’ye ”Ekonomik Tehdit”

ABD ve müttefiklerine zarar verecek ve Ortadoğu’da daha büyük kaoslara yol açabilecek olduğunu açıkladığı bu harekatı durdurmak gerektiği ve bunu da yapabilecek olanın yine ABD olduğunu açıkladı. Bu harekatın Türkiye’yi durdurmak için yaptırımlar sayesinde durdurulacağını düşündüklerini açıklayan Graham yaptırımlar hakkında ise sadece ve sadece ”felç edici” diye konuşarak sözlerini sonlandırdı.

Fransa’dan Destek

ABD’li senatör Graham Ve Fransa’dan Türkiye’ye ”Ekonomik Tehdit”

Türkiye’nin harekatına karşı çıkanlardan bir tanesi ise Fransa oldu. Fransa’da Türkiye’nin derhal bu operasyona son vermesini istediklerini ve silah ihracatına son verdiklerini açıkladı. Türkiye ve Fransa arasında yaşanan bu sorunla beraber Almanya’da Türkiye’ye derhal Barış Pınarı Harekatı’na son verilmesi çağrısında bulunarak Türkiye ile diplomatik yollardan bu sorunların çözülebileceğini ancak askeri olarak asla bu sorunun çözülemeyecek olduğunu iletti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Devlet Bakanı Erdoğan ise son günlerde yoğun bir mesai ile AB ve ABD’nin bu açıklamalarına yanıt verirken, Türkiye’nin dışarıdan ithalat konusunda destek alamazsa operasyona bir süre sonra devam edemez hale gelebileceği, bunun ise iç güvenlik sorunlarını da beraberinde getirebileceği sosyal medyada dönen konular arasında. TSK’nın harekatta şimdiye kadar 500 kadar teröristi etkisiz hale getirebildiği açıklandı.
Kategori: