Her gün cep telefonları, çantalar, kumaş ürünler ve benzer ürünleri kullanıyoruz. Bir şekilde bunları her gün hepimiz çok aktif kullanıyoruz ancak corona virüsü döneminde bunların temizliğine ne kadar dikkat ediyoruz?

Ellerinizi yıkıyor, dezenfekte ediyor ve kişisel hijyeninize dikkat ediyor olabilirsiniz ama ürünlerin hijyenine ne kadar dikkat ediyorsunuz? Ürünlerin temiz kalması için sürekli olarak belirli dezenfekte uygulamaları yapılması, aynı zamanda temiz kalmaları için çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Yıkamasanız bile dezenfekte edin

Sokaktan geçerken birisi hapşırmış olabilir ve bu damlacıklar çantanıza, elbiselerinize gelmiş olabilir. Ellerinizi hemen yıkıyor olsanız bile bu ürünlere tekrar tekrar dokunacaksınız ve tekrar bu virüsü insan olmayan ortamda bile alma riski yaratmış olacaksınız. Eğer ki sokağa çıkarken yanınızda taşıdığınız başta kumaş ve benzer ürünleri eve girer girmez dezenfekte etmiyorsanız tehlikedesiniz demektir.

Kıyafetlerinizi her eve geldiğiniz zaman mümkünse sterilizasyon modunda havayla yüksek sıcaklıkta uygun ise yıkama işleminden geçirin. Bu işlem her kurutma makinesi ve çamaşır makinesinde olmayabilir ancak evinde böyle imkanı olanların mutlaka kullanması önerilir.

Yoksa…

Eğer böyle bir imkan yoksa kıyafetlerinize ve çantalarınıza zarar vermeyecek şekilde en az %80 alkol içeren dezenfektanlar püskürtün. Bu kıyafetlerinizin üzerinde ve çantalarda olan virüsü öldürmeye yardımcı olacaktır. Bu yöntem sayesinde riski minimum düzeye indirmiş olur ve çok daha güvende olabilirsiniz.

Aynı zamanda evinizin girişinde bulunan zil, lamba butonu ve benzer asansör düğmelerini de sık sık dezenfekte etmeye özen gösterin. Mümkünse kalıcı dezenfektanlar ile apartmanlarınızı ilaçlatın.

Eğer ki telefon kılıfı ve benzer laptop gibi ürünleri dışarıda kullanıyorsanız bunları eve geldiğiniz zaman uyuduğunuz yatak ve yastık gibi yerlerin üzerine koymayın. Masa ve benzer yere koyun ve mutlaka bu ürünleri aralıklarla uygun temizleme yöntemleriyle temizleyin.

Corona virüsün henüz hayatımızda olduğu ve yeniden yükselişe geçtiğini unutmamalı, bu riske karşı her türlü ekstra önlemin fayda sağlayacağını, endişeye kapılmadan en üst düzeyde dezenfekte konusuna önem göstermenin doğru olacağını unutmayın.

Evinizde kalmaya özen gösterin, mümkünse sosyal mesafeyi koruyun ve maske ile hijyen önlemlerinizi sürekli aktif olarak tercih edin.

Kategori: