Buzdolapları özellikle bir gıdanın bozulmaması için hayati bir öneme sahiplerdir. Sürekli olarak her yıl tonlarca gıda buzdolabına konmak yerine dışarıda bırakılmasından dolayı çöpe atılırken, bu ürünlerin en başında sebze ve et ürünleri gelmektedir. En zor bozulan kimyasallar ile korunan gıdalar bile buzdolabında saklanmadığında dışarıda kaldıkları süreye bağlı olarak tatlarında bozulmalar ve ciddi bozulmalar yaşanabilir.

Özellikle et ve et ürünleri konusunda beyaz etin dışarıda bırakılması son derece risklidir. Beyaz et, kırmızı ete oranla daha çabuk bozulma gösterdiği gibi daha şiddetli bir kokuya sebep olur ve o kokuyu inanın bize koklamak istemezsiniz.

Et ve et ürünleri özellikle de beyaz et ürünleri buzdolabı dışında durduğu süre içerisinde daha fazla bakteri üretir ve bu nedenle bozulmaya her saat daha fazla yaklaşır. Bunu engellemek için yapmanız gereken ise bu tür ürünleri mutlaka soğuk zincirde yani buzdolabında muhafaza etmeniz gerektiğidir.

Hangi Gıdalar Buzdolabına Konmamalı?

Bazı gıdalar buzdolabına konmamalı. Bu gıdalar buzdolabına konduğunda bozulabilir, ancak siz onların bozulduğunu düşünmeyerek yiyerek daha fazla zehirlenme sorunları ve mide sorunları yaşayabilirsiniz.

Hangi gıdalar asla buzdolabında saklanmamalı?

EkmekBu 5 Yiyeceği Asla Buzdolabında Saklamayın!

Ekmek buzdolabında saklanması gereken bir gıda değildir. Hamurdan yapılan ekmek herhangi bir koruyucu madde içermiyor olmasına rağmen dışarıda 1-2 gün kalmasında herhangi bir sakınca yaratmaz. Buzdolabına koyacak olduğunuz ekmek kısa süre içerisinde kuruyabilir ve buharlaşma gibi sebepler dolayısı ile size daha yumuşak gelse bile aslında tadında büyük bir değişim olacaktır.

PatatesBu 5 Yiyeceği Asla Buzdolabında Saklamayın!

Herkes patateslerin dolaba konup konmayacağı, ya da herhangi bir saklama kabı içerisinde saklanıp saklanmaması gerektiği konusunda farklı görüş ve düşüncelere, aynı zamanda eylemlere sahiptir. Patatesin verimli olarak kalması ve bozulmaması için 4.4 ila 10 derece arasında saklanması gerekir. Tarlada 7 derecede altında verim gösteremeyen patatesin 4.4 altında veya 10 derece üzerinde bir yerde saklanmaması gerek.

Bunun için eğer soğuk bir yerde yaşıyorsanız kiler, bodrum katı gibi yerler veya sıcak olmayan herhangi bir odada veya balkonda patateslerini saklayabilirsiniz. Ancak eğer çok sıcak bir yerde yaşıyorsanız buzdolabınızın en soğuk olmayan sebze bölümünde patateslerinizi saklayabilir ve tadını koruyabilirsiniz.

MeyvelerBu 5 Yiyeceği Asla Buzdolabında Saklamayın!

Çilek, muz ve diğer bazı meyveler eğer çabuk tüketilecek ise ve çok fazla dışarıda bekledi ise daha sonrasında dolaba koymak bozulmalarına sebep olur. Meyveleri aldığınız gibi dolaba koymadıysanız ve yıkadıktan sonra dolaba koyduysanız bu bazı meyvelerin daha çabuk bozulmasına sebep olabilir. Dolabınızda meyvenin en soğuk yerde olmamasına dikkat etmeniz gerektiği gibi, erik gibi meyvelerin buzdolabında saklanmasının tazeliğini korumasına yardımcı olduğu kesin.

DomatesBu 5 Yiyeceği Asla Buzdolabında Saklamayın!

Buzdolabına koyacak olduğunuz domates kısa süre içerisinde tadı değişebilir. Domates eğer kısa süre içerisinde tüketilecek ise ve yumuşak değilse dolaba konmamalıdır. Eğer yumuşak ve bozulmaya yakın bir domates ise dolaba koyabilirsiniz ancak bu durumda domatesin tadının değişecek olduğunu unutmayın.

Domates sert ise dolaba koymaya gerek olmayabilir. Eğer 2 hafta kadar bekletmeyecekseniz domatesler dışarıda kalsın. Aynı zamanda eğer buzdolabına koyduysanız domatesi tüketmeden önce yemeklere katacak bile olsanız en az 1 saat öncesinde çıkarmak tadının daha iyi olmasına yardımcı olur.

SoğanBu 5 Yiyeceği Asla Buzdolabında Saklamayın!

Ulusal Soğan Birliği‘ne göre soğan kuru ve nemli olmayan ortamları sever. Soğanın buzdolabında saklanması durumunda nemin az olduğu bir bölümde saklanması gerektiğini unutmayın. Buzdolapları sık sık açıldıkları ve dışarısı sıcak olduğu için fazlasıyla nem yapabilir. Bu sebeple eğer kuru bir havaya sahip ortamdaysanız soğanları buzdolabı yerine dışarıda saklamak daha iyi bir karar olabilir.